Lotosový efekt

 

Lotosový efekt je prírodný jav, ktorý je možné pozorovať na povrchu listov lotosového kvetu a poukazuje na ich vysokú vodu odpudivosť. Malé častice nečistôt sa pri daždi zhromažďujú samotnými kvapôčkami vody a odnášajú ich tak rýchlo preč. To všetko vďaka zložitej mikro a nanoskopickej štruktúre povrchu listov, čím sa znižuje adhézia (priľnavosť).

Na prvý pohľad sa zdá, že lotosové listy sú úplne hladké. Sú však pokryté nanoštruktúrami, ktoré vytvárajú malé vzduchové vaky, po ktorých kvapaliny stekajú dolu bez toho, aby prenikli na povrch a tak listy zostávajú po celú dobu úplne čisté. Pre vedcov v tejto oblasti sa to stalo prekvapením, pretože si mysleli, že čistý môže byť iba hladký povrch.

Tento prírodný jav inšpiroval nanotechnológov k vývoju techniky, ktorá pomocou rovnakých nanoštruktúr vytvára neviditeľné, hydrofóbne povlaky so samočistiacim účinkom.

Nanopovlaky sú mimoriadne účinné a poskytujúce dostatočnú a dlhotrvajúcu ochranu. Takto ochránené materiály sú chránené pred negatívnymi vplyvmi prostredia. Povrchy všetkého druhu sú nenáročné na údržbu, ľahko sa čistia, sú úplne nezávadné k pokožke a nespôsobujú alergie. Ak sa repelentný účinok stratí, je to pravdepodobne spôsobené nečistotami. V tomto prípade povrch materiálu stačí očistiť pomocou neagresívneho (PH neutrálneho) čistiaceho prostriedku a dôkladne opláchnuť vodou. Potom by sa mal samočistiaci efekt obnoviť. V prípade, že došlo k poškodeniu nanopovlaku, môžeme efekt jednoducho obnoviť jeho opätovným nanesením.
 

Objav ten nano rozdiel..