Naposledy sme si písali o tom, ako sa vedcom podarilo priblížiť vďaka nanotechnológii k novému zdroju energie s nulovým obsahom uhlíka. Teraz vedci prišli s jej novým využitím v oblasti budovania kvalitných a odolných ciest.

 

Nový asfalt (WMA) si získava pozornosť v priemysle ako ekologická a udržateľná technológia.

 

V porovnaní s bežným asfaltom, nový asfalt WMA znižuje spotrebu energie a súčasne minimalizuje výpary a emisie skleníkových plynov počas výroby asfaltových zmesí. Avšak vysoká náchylnosť na vlhkosť a starnutie asfaltu spôsobujú, že WMA je na cestách menej odolný.

Pri riešení obidvoch problémov v technológii WMA objavil tím vedcov zo Swansea University a z univerzity v Braunschweigu, potenciál na použitie nanočastíc kremíka ako riešenie proti starnutiu, ktoré môže slúžiť nielen na zníženie teploty, ale aj na prekonanie obmedzení spôsobených náchylnosťou na vlhkosť.

Vedúci výskumný pracovník Goshtasp Cheraghian uviedol: „Prezentovaný výskum pokrýva existujúce medzery v technológii výroby asfaltu WMA a nanočastice kremíka s veľkým povrchom sú ideálnym kandidátom ako efektívny a netoxický materiál, ktorý môže zmysluplne pôsobiť na ochranu asfaltu vyrobený v technológii WMA. Okrem toho, naše zistenia týkajúce sa koncepcie molekulárnej interakcie medzi nanočasticami a asfaltovými spojivami môžu otvoriť nové cesty pre aplikáciu nanotechnológií v asfaltovom inžinierstve.

 

„Je možné, že sa niekedy tieto nanočastice s veľkým povrchom použijú v asfalte na budovanie odolnejších ciest s minimalizovanými emisiami súvisiacimi s výrobou asfaltom v skutočných podmienkach.“Hovorí Sajad Kiani.

 

Profesor Andrew Barron, zakladateľ a riaditeľ spoločnosti ESRI a predseda Sêr Cymru pre oblasť nízko-uhlíkovej energie a životného prostredia na Univerzite v Swansea, uviedol: „Znižovanie energie a zdrojov je kľúčovým cieľom spoločnosti ESRI a je pre priemysel nevyhnutný, pretože smeruje k uhlíkovej neutralite.“

NanoWorld – Magazín zo sveta nanotechnológií

Zdroj: nano-magazine.com, freeimages.com

[wpforms_selector form_id=“574″ show_title=“on“ show_desc=“on“ _builder_version=“4.9.2″ _module_preset=“default“ hover_enabled=“0″ sticky_enabled=“0″][/wpforms_selector]